CV

Født 29. april 1977 i Århus, men bosiddende næsten hele mit liv i Københavnsområdet.

Politisk karriere

5. juni 2019-Genvalgt til Folketinget i Københavns Omegns Storkreds
Finansordfører, Reformordfører, Skatteordfører, Udlændingeordfører, Grønlandsordfører, Færøordfører og næstformand for den konservative folketingsgruppe
21. juni 2018 – 27. juni 2019Erhvervsminister
juni 2015 – sep 2018Medlem af Folketinget
Forsvars-, finans-, EU, beskæftigelses-, transport-, Grønlands- og Færøordfører
2012 – 2015Leder og politisk ordfører
Konservative i Københavns Borgerrepræsentation
2010 – 2015Medlem af Københavns Borgerrepræsentation
2010 – 2011Medlem af Folketinget
Uddannelses-, kultur-, kommunal- , kirke- og medieordfører

Erhvervskarriere

2012 –Hamlet Tours
Stifter og ejer
2008 –CBS – Copenhagen Business School
Ekstern lektor i finansiering
2004 – 2010Novo Nordisk A/S
Slutstilling som mellemleder i forskningsområdet (R&D, CMC Supply)

Uddannelse

2001 – 2003CBS – Copenhagen Business School
Kandidatgrad i Applied Economics and Finance (Cand.merc.)
1998 – 2001CBS – Copenhagen Business School
Bachelorgrad i HA (almen). Heraf to semestre på udvekslingsophold i New Zealand og Frankrig.
1996 – 1998Flyvevåbnet
Reserveofficersuddannelse
1992 – 1996Ordrup Gymnasium
Herunder et års udvekslingsophold i Michigan, USA